Altanki z grillem, kominkiem

Obecnie nie mamy najmniejszego problemu z wyposażeniem naszego ogrodu lub działki w drewnianą, ładną altanę ogrodową. Jeśli lubimy spędzać ciepłe, słoneczne dni na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni i natury, warto mieć na swojej działce lub w ogrodzie taki ogrodowy domek lub altankę, gdzie będzie można przyrządzić pyszny posiłek dla przyjaciół i rodziny lub schronić się przed nadmiernym upałem.

Jeśli mamy spory kawałek do naszej działki i planujemy przyjeżdżać tu na kilka dni, warto postawić solidny drewniany domek ogrodowy, w którym nie tylko przyrządzimy posiłki lub schronimy się przed deszczem, ale gdzie będziemy mogli także przenocować. Bardzo praktyczne są niewielkie parterowe domki z poddaszem, które można zagospodarować na sypialnie. Jeśli natomiast na działkę przyjeżdżamy jedynie w ciągu dnia, wystarczy postawić na niej drewnianą altanę. Warto wówczas przygotować odpowiednio podłoże pod taką altanę – betonowe fundamenty z szalunkiem z desek i zbrojeniem z prętów. Pamiętajmy także o odpowiedniej izolacji fundamentów. Na tak przygotowanym solidnym podłożu stawiamy dopiero drewnianą altanę. Możemy sami zaprojektować kształt i wielkość altany albo kupić gotowy projekt.

Warto zastanowić się także nad altaną z zamontowanym na stałe kominkiem, wędzarnią lub grillem. Wówczas musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okolic takiego grilla lub kominka, by nie było zagrożenia wynikającego z obecności ognia w altanie. Takie kominki lub grille w altanach wykonane są zazwyczaj z kamienia i elementów metalowych. Musi być również zapewniona odpowiednia wentylacja i ujście dla dymu z kominka. Koniecznie należy wówczas pomyśleć także o kamiennej podłodze, gdyż obecność drewna w okolicy takiego grilla może być przyczyną pożaru. W tym wypadku należy także zabezpieczyć wszystkie drewniane elementy w altanie ogrodowej specjalnymi chemicznymi preparatami, które uodpornią drewno na działanie ognia. Jeśli sami chcemy zrobić taki kominek w naszej altanie, koniecznie poradźmy się specjalistów – osób, które wykonują takie ogrodowe kominki i wędzarnie, abyśmy zapewnili sobie maksimum bezpieczeństwa.